5 نکته کلیدی برای موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری

by راهنمای دکتری و پایان نامه in ژوئن 25, 2019

برای موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری باید چند اصل مهم را رعایت کنید تا به نتیجه مطلوب خود برسید.

زمان بندی حضور در جلسه و تمرکز:


حداقل ۳۰ دقیقه قبل از ساعت شروع مصاحبه در محل حضور داشته باشید . احساس قدرت باید در لبخند و چشمان شما نمایان باشد. برای جلوگیری از حواس پرتی و تمرکز بیشتر قبل از حضور در جلسه مصاحبه حتما گوشی همراه خود را خاموش کنید.
لباس مناسب و رسمی بپوشید وآقایان صورت اصلاح شده و خانم ها با آرایشی ملایم و کاملا ساده و مرتب حاضر شوید. هنگام سلام در چشمان طرف مقابل نگاه کنید ومحکم و با اعتماد به  نفس باشید.

سوالات احتمالی سطح دکترا:

اگر وارد جلسه شدید و با سؤالات انگلیسی مواجه شدید، مضطرب نشوید. اساتید بعدی  سؤالات فارسی خواهند پرسید.
معرفی کوتاهی از خود
نقاط قوت خود را در چه میدانی؟
انگیزه خود را از ادامه تحصیل بیان کن
چرا ما باید تو را از بین بقیه انتخاب کنیم؟
موضوع مورد علاقه برای رساله دکتری
تعداد مقالات ثبت شده در پایگاه های استنادی
این که شما یک قسمت مصاحبه را بد گذرانده اید نباید باعث شود ناامید شوید. قبل از جواب به سؤالات فکر کنید. در طی مصاحبه به ساعت خود نگاه نکنید

 

5 نکته کلیدی برای موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری

5 نکته کلیدی برای موفقیت در جلسه مصاحبه دکتری

 هزینه تحصیل:


یکی از سؤالاتی که حتما مطرح می شود، تأمین هزینه تحصیل شما خواهد بود. برای یک یک استاد خیلی مهم است که دانشجوی دکتری تمام وقت روی پایان نامه خود کار کند. داشتن سابقه تدریس، نوشتن و یا ترجمه کتاب و از این قبیل کارهای تحصیلی می تواند به روند مصاحبه شما کمک کند. دانشجوی تمام وقت بودن برای استادان بسیار مهم است.

سوابق تحصیلی و معرفی


نمرات و کارنامه پژوهشی شما باید کامل باشد و همه چیز را برای استادان نشان میدهد. می توانید یک پرونده مختصر از اطلاعات مقاطع مختلف تحصیلیتان، سوابق کاری و توانایی های خود تهیه کنید تا در صورت لزوم ارائه نمایید. ابتدای مصاحبه از شما میخواهند که در مورد گذشته تحصیلی خود توضیح دهید وخودتان را معرفی کنید.
به خاطر داشته باشید که داشتن انگیزه، کلید اصلی موفقیت در مصاحبه آزمون دکتری می باشد.

پذیرش در سایر دانشگاه ها:
ممکن است  در مورد دیگر انتخاب های شما برای دکتری نیز سؤال شود. در مورد دانشگاهی که اولین انتخاب معرفی شده تان است صحبت کنید و از مزایای آن بگویید. در مورد دیگر دانشگاه ها هم هیچ گاه اختلاف سطح علمی را دلیل خود قرار ندهید. سعی کنید روی مواردی نظیر فاصله تا محل سکونت، الزامات کاری و … تکیه کنید.

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *